Počet položek: 0 0,00 Kč

Kulovnice opakovací CZ 557 Range Rifle ráže 308 Win

Kulovnice opakovací CZ 557 Range Rifle, 308 Win

kliknutím zvětšíte
Kulovnice opakovací CZ 557 Range Rifle
Kulovnice opakovací CZ 557 Range RifleCZ 557 Range Rifle
ks
Kód:5574-5304-SATBABX
Výrobce:ČZ Uherský Brod
Cena s DPH : 25 490,00 Kč
DPH:21 %
Dostupnost:skladem
Ráže: 308 Win.
Kód výrobce: 5574-5304-SATBABX

Kulovnice opakovací CZ 557 Range Rifle

Uvedené rozměry se mohou lišit dle provedení a konfigurace.

Váha 3,30 Kg
Ráže  .308 Win. (10")
Pažba Buková
Podávací zařízení Zásobník
Mířidla Stavitelná
Spoušť stavitelná
Hlaveň Kovaná
Šířka zbraně 78 mm
kapacita schránky -
Kapacita zásobníku 10
Výška zbraně 183 mm
Celková délka 1030 mm
Délka hlavně 520 mm

CZ 557 RANGE RIFLE je univerzální kulovnice určená zejména profesionálům, kteří používají zbraň pro každodenní práci. Její univerzálnost splňuje zejména systém mířidel. Na hlavni jsou stavitelná otevřená mířidla a na lůžku weaver lišta. Lišta má uprostřed drážku, přes kterou je možné zamířit přes otevřená mířidla. Model je dodáván s 10-ti ranným zásobníkem, k dispozici je jako příslušenství i 4-ranný zásobník. 
V případě demontáže weaver lišty je na lůžku standardní rybina s rozhraním CZ (19 mm).
Z výroby je spoušťový mechanismus nastaven jako dvouodporový (dvoupolohový). Mechanismus je ovšem plně stavitelný, je tedy možnost si jej nastavit dle potřeb uživatele, a to i jako jednoodporovou spoušť.

V CZ 557 se skloubily desetiletí zkušeností konstrukce a výroby zbraní spolu s uživetelskými zkušenostmi lovců vyústěné ve využití nejmodernějších materiálů a technologií. Vznikla tak moderní kulovnice tradičního vzhledu s jedinečnými uživatelskými vlastnostmi, které ocení každý střelec, od začínajících až po profesionály, kteří vystřílí tisíce ran ročně.
 
Charakteristické vlastnosti řady CZ 557
- lůžko vyrobeno z jednoho kusu materiálu s integrovanou rybinou pro montáž puškohledu
- kovaná hlaveň nejvyšší kvality
- snadné vyhazování nábojnic
- krátký vytahovač a upravený vyhazovač pro hladký chod
- napnutí bicího mechanismu je signalizováno z uzávěrky vystupujícím výstražníkem
- nastavitelný odpor a délka chodu spouště
- možnost otevřít závěr i při poloze zajištěno
- plovoucí hlaveň

 

CZ 557 Range Rifle – univerzální kulovnice z Uherského Brodu

Na počátku 80. let minulého století zformuloval legendární zbraňový guru Jeff Cooper koncept Scout Rifle. Jeho ideálem byla kompaktní výkonná opakovačka vhodná pro lov i boj. Měla to být puška ráže .308 Win. s celkovou délkou do jednoho metru a hmotností pod 3 kg, schopná s mechanickými mířidly opakovaně zasahovat terč o velikosti lidské postavy až na 450 metrů. Tuhle historickou reminiscenci nezmiňuju náhodou – podle mě by se nová kulovnice z Uherského Brodu Jeffovi zamlouvala.

Cooperova vize univerzální pušky je zajímavý fenomén. Mnoho odborníků i zákazníků nadchla, jenže když se to posčítá, sériově vyráběných zbraní splňujících kritéria Scout Rifle, nebo se k nim aspoň blížících, je na trhu překvapivě málo. Důvod je prostý – splnit všechny ty vizionářské požadavky není legrace. Však taky první plnohodnotná tovární Scout Rifle vznikla až ve druhé polovině 90. let, kdy to dovolil nástup nové generace moderních materiálů a technologií. A i potom s trochu odřenýma ušima v případě hmotnosti, protože maximálně 3 kg jsou pro třistaosmu schopnou takové přesnosti pořádně vysoká laťka.

Téma pušek kategorie Scout Rifle se nejnověji dostalo do popředí díky tendru na přezbrojení Kanadských rangerů (Canadian Rangers). Tahle svérázná hlídkovací jednotka, působící v obtížně dostupných končinách kanadské divočiny, si totiž jako náhradu za své zastaralé armádní opakovačky vyžádala moderní univerzální pušku právě v duchu pojetí Jeffa Coopera. Jen vyšperkovanou některými osvědčenými prvky vyřazovaných lee-enfieldek.

Příznivci koncepce Scout Rifle tomuto výběrovému řízení nepochybně blahořečí, protože díky němu vzniklo a důkladným odzkoušením prošlo hned několik nových modelů, nad nimiž by Jeff Cooper pochvalně zabručel. Mezi nimi i zbrusu nová kulovnice z Uherského Brodu. To by Jeffa nejspíš nadchlo dvojnásob. Není žádné tajemství, že pro zbraně České zbrojovky měl dlouhodobě slabost.

Přelomová CZ 557

Jako východisko v Uherském Brodě zvolili svůj nový model CZ 557, který vznikl rozsáhlou modernizací oblíbené řady CZ 550. Fakticky byly změny tak velké, že vznikl úplně nový model. Pětsetpadesátky a pět pět sedmičky spolu sdílejí jen některé konstrukční a funkční principy a pár nepodstatných součástek.

Když to hodně zestručníme, CZ 557 je moderní opakovací kulovnice s válcovým odsuvným závěrem typu push feed. Závěr se uzamyká dvěma symetrickými uzamykacími ozuby do pouzdra závěru. Bicí mechanismus se napíná při otevírání závěru. Pět pět sedmička je vybavena plně stavitelným spoušťovým mechanismem a využívá technologicky jednoduchý způsob upevnění hlavně v pouzdru závěru, který se příznivě projevuje na vysoké přesnosti.

Zbraně z Uherského Brodu jsou známy jako přesné, spolehlivé a velice odolné, ale donedávna platilo, že technologicky firma zůstávala na úrovni sklonku 20. století. Běžný zákazník si toho asi nevšiml, ale společnosti to v mnoha směrech svazovalo ruce. Nová pět pět sedmička byla naproti tomu od začátku konstruována pro uplatnění nejnovějších výrobních postupů v čele s moderními soustružnicko-obráběcími centry. CZ 557 se díky své promyšlené konstrukci a technologii dá nejen snadněji a rychleji vyrobit, ale navíc snadno a rychle upravit podle požadavků trhu. Dobře vidět je to právě na modelu Range Rifle, který se začal rodit podle požadavků Kanadských rangerů.

Dosavadní verze pět pět sedmičky – kterých je na trhu za těch několik let vcelku požehnaně – mají s 520mm hlavní celkovou délku v rozmezí 1 042 mm až 1 083 mm, hmotnost kolem 3,3 kg (orientační údaj, silně se na něm podepisují vlastnosti konkrétního přířezu), některé jsou vybaveny mechanickými mířidly a všechny umožňují nasazení montáže zaměřovacího dalekohledu na 19

mm rybinové drážky na můstcích pouzdra. Všechny mají taky plně stavitelný spoušťový mechanismus (s odporem regulovatelným v rozmezí 10 až 22 N). Už tu o něm padla zmínka. Báječná věc, se kterou nepotřebujete napínáček. Dosud byla základ dvoupolohová pojistka bez blokace závěru. Další bezpečnostní prvek představuje výstražník v podobě zadního konce úderníku, který po napnutí závěru vyčnívá z matice úderníku. Asi není potřeba zvlášť rozebírat zastudena kované hlavně; ty už dlouho výrazně přispívají k respektované přesnosti kulovnic CZ.

CZ 557 vstoupila na trh s nábojovou schránkou, a ta byla také typická pro všechny předchozí varianty. V zákulisí se sice proslýchalo, že Česká zbrojovka má vyřešenou také zásobníkovou verzi, ale ta zatím v nabídce nefigurovalo. Změnilo se to až s nástupem modelu Range Rifle ráže 308 Win., který byl na trh uveden po ukončení kanadského tendru, v němž si uherskobrodská reprezentantka údajně vedla výtečně.

Puška do nepohody

Při vývoji pušky podle specifik Kanadských rangerů bylo pro Českou zbrojovku podstatné zachovat maximum ze stávajících verzí CZ 557. To se týkalo zejména hlavně, u níž je délka 520 mm dobře vypočítané optimum. Je to dost málo na to, aby zbraň nebyla zbytečně dlouhá, a dost hodně pro náležité spalování prachové náplně nábojů použitých ráží a vysokou přesnost.

S tímto východiskem bylo jasné, že Cooperem požadovaný metr – mimochodem kdysi stanovená mez pro pěchotní zbraně, u nichž se počítalo s bojem v zákopech – je nedosažitelná meta. Ale jen o pár příslovečných chlupů, protože díky zkrácení pouzdra závěru se celková délka nové kulovnice dostala na pouhých 1 028 mm. Je to počítáno včetně silné pryžové botky, bez ní bychom tam byli.

Podobné je to s hmotností. Něco málo se ušetřilo na zkrácení systému, jenže jelikož jde o zbraň s dřevěnou pažbou, pod 3 kg bez nábojů se dá těžko dostat bez fatální újmy ergonomie. (Už tu padlo, že hodně záleží na vlastnostech konkrétního přířezu.) Zejména střelci se slabší konstitucí toho ovšem litovat nebudou, protože výstřel z třistaosmy není legrace.

Ke kompaktnímu dojmu Range Rifle trochu překvapivě přispívá nový prvek v podobě dlouhé montážní lišty Weaver (Picatinny Rail), namontované na temeni pouzdra závěru. Puška tím ve své střední části sympaticky nabyla na objemu. Uživatel už tedy není odkázán jen na montáže CZ a podstatně se mu tím zvětšuje výběr použitelných optických či elektronických zaměřovačů. Lišta je ovšem navíc průhledová. Jinak řečeno – zdařilá mechanická mířidla (s možností změny sklonu hledí a s muškou zvýrazněnou světlovodným vláknem) můžete používat, aniž byste ji museli snímat. Vyzkoušeno, je to skutečně bez problémů. A někomu podélná drážka uprostřed montážní lišty možná dokonce zlepší výsledky.

Zásobník. Už to o něm byla letmo řeč. V Uherském Brodě na něm skutečně dělali už dřív, Kanaďani si ovšem striktně vyžádali kapacitu 10 nábojů (à la Lee-Enfield). Zásobník má plášť z ocelového plechu a jak se dalo čekat, je dvouřadový s dvouřadým vyústěním – tudíž se snadno plní a má přijatelnou velikost. Záchyt je přední stěně lučíku, spolehlivě chráněný a přitom pohodlně dosažitelný.

Lakovaná buková pažba typu American má na spodní straně předpažbí dva „piny“, z nichž jeden slouží pro uchycení dvojnožky a druhý pro poutko na řemen.

CZ 557 Range Rifle původně vznikala jako de facto vojenská zbraň, i když Kanadští rangeři z ní měli střílet spíš na medvědy než na lidi. Každopádně jako základ dostala dvouodporovou spoušť v klasickém vojenském duchu, s prvním odporem v rozmezí zhruba v rozmezí 12 až 18 N, který před odpálením stoupá až k 30 N. Spoušťový mechanismus je ale řešen tak, že se po náležitém „přeštelování“ chová jako mechanismus jednoodporový. Zvažte využití služeb odborné dílny, protože spoušť CZ 557 se dá nastavit opravdu „ostře“.

Ještě jedna podstatná odlišnost od stávajících CZ 557: manuální pojistka při zajištění blokuje závěr. Tohle je totiž kulovnice do nepohody a neprostupného terénu, a v této konfiguraci nehrozí, že se vám při prodírání hustým podrostem závěr neúmyslně otevře.

Česká zbrojovka používá pro model CZ 557 Range Rifle označení „puška opravdového muže“ a přidává k tomu foto drsného chlapíka. Tahle uherskobrodská cooperovka skutečně není pro každého. Je to zbraň kategorie pracovní nástroj. Krátká, relativně lehká, odolná, velmi výkonná, s velkou palebnou kapacitou. Ideální pro to, aby byla neustále při ruce v nefalšované divočině, kde můžete znenadání narazit na vitální dravce, a to ne nutně jen čtyřnohé. Nedoporučoval bych ji pro sváteční střelce; zkušení uživatelé ale kromě již zmíněných pozitiv nepochybně ocení její pohotovost a vysokou přesnost.

Když to sečtu, opět jsem u své začáteční myšlenky. Opravdu si myslím, že CZ 557 Range Rifle by se Jeffu Cooperovi zamlouvala a určitě by jí rád odpustil těch pár milimetrů a dekagramů, jimiž se liší od jeho ideálu Scout Rifle. Protože celkově je to nepochybně plnohodnotná univerzální kulovnice, které se člověk nemusí bát svěřit svůj život.

Potřebujete poradit ? Kulovnice opakovací CZ 557 Range Rifle ráže 308 Win ČZ Uherský Brod

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací
Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace